Na Ziemię rocznie dociera ok 20 tys. razy więcej energii, niż ludzkość jest w stanie skonsumować. Na podstawie badań Amerykańskich uczonych, każdego dnia, w jedną godzinę, do naszej planety dociera tyle energii, ile ludzkość zużywa w ciągu roku.

Obecnie głównym źródłem energii elektrycznej w Polsce są elektrownie węglowe. Wykorzystuje się w nich ograniczone zasoby węgla, a im bardziej będą się one kurczyły, tym dotkliwsze będą podwyżki cen prądu.

Jednym z Odnawialnych Źródeł i Energii (OZE), jest właśnie fotowoltaika, gałąź nauki, która łączy wytwarzanie energii elektrycznej i promieniowanie słoneczne.

Szacuje się, że w Polsce średnie napromieniowanie słoneczne wynosi 1000 kWh/m2 w ciągu roku. W związku z tym, z roku na rok fotowoltaika zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Na dachach wielu domów widać panele słoneczne, które w ciągu dnia produkują energię elektryczną w
sposób przyjazny środowisku.

Czym jest fotowoltaika?

To bezpośrednia zamiana światła słonecznego w energię elektryczną, która zachodzi w ogniwach słonecznych. Moc elektryczna ogniwa solarnego, zależy bezpośrednio od intensywności promieniowania słonecznego. Najwięcej energii ogniwa solarne dają przy bezpośrednim świetle słonecznym. Fotowoltaika jest zatem procesem wytwarzania energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego.

Obecnie rozwój fotowoltaiki następuję bardzo dynamicznie, a słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie.

Energia słoneczna może być wykorzystywana do zasilania niewielkich urządzeń przenośnych, do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w budynkach mieszkalnych.

Trochę historii

Idea wykorzystywania promieniowania słonecznego, została zapoczątkowana już w 1839 roku przez francuskiego fizyka Antoine – Cesar Becąuerel. Naukowiec zauważył zjawisko generacji nośników prądu eklektycznego w niektórych materiałach poddanych naświetleniu. Od tamtego czasu fotowoltaika ulegała wielu przekształceniom.

Już w połowie XX wieku nastąpił przełom w produkcji energii ze słońca, a ogromną zaletą nowej technologii stała się zdecydowanie większa efektywność w produkcji energii elektrycznej. Rok 1958 uznaje się za okres komercyjnego wykorzystania systemu fotowoltaiki, kiedy to wystartowała pierwsza sonda kosmiczna, na której zamontowane zostały panele słoneczne. Najstarsza elektrownia fotowoltaiczna w Europie liczy już 38 lat i w dalszym ciągu bierze aktywny udział w ekologicznym pozyskiwaniu prądu. Dowodzi to jak długo mogą pracować dzisiejsze elektrownie i jednocześnie rozwiewa obawy co do efektywności elektrowni fotowoltaicznych.

Zalety paneli fotowoltaicznych

● Oszczędność i ekologia

Dzięki panelom fotowoltaicznym oszczędzamy pieniądze chroniąc tym samym przyrodę i klimat. Użytkownik staje się niezależny od zewnętrznych źródeł energii, a co za tym idzie, nie musi martwić się, że znów wzrosną rachunki. To niezwykle ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu nie ma potrzeby wykorzystywać ropy, gazu, węgla czy uranu. Jednocześnie pozwala to ograniczyć emisję do środowiska szkodliwych substancji.

Niższe rachunki

Inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się nawet w ciągu kilku lat, a rozwój technologii słonecznej znacznie zmniejszył koszty i skrócił czas oczekiwania na ten moment. Panele fotowoltaiczne pomagają zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 90%. Dzięki przemyślanym inwestycjom można uczynić dom bardziej ekologicznym i tańszym w utrzymaniu. Darmowy prąd ze słońca na bieżące potrzeby oraz możliwość magazynowania nadwyżki energii w sieci pozwala uczynić gospodarstwo domowe bardziej niezależnym. Szacuje się, że w najbliższych latach ceny zakupu energii znacznie wzrosną, co wpłynie na funkcjonowanie polskich gospodarstw domowych czy przedsiębiorstw.

● Rozproszenie energetyki

Tworzenie domowych źródeł zasilania ze słońca wspiera nie tylko konkretne gospodarstwo domowe, ale cały system. Rozproszona energetyka daje większą niezależność, więcej możliwości, chroni przed potężnymi kryzysami, dając naturalną alternatywę. Zatem montując panele fotowoltaiczne na własny użytek, pośrednio wspieramy, odciążamy i umacniamy system energetyczny w okolicy i całym kraju.

● Wzrost wartości nieruchomości

Własna instalacja fotowoltaiczna zwiększa wartość nieruchomości, ponieważ dzięki zamontowaniu nowoczesnych paneli, dom staje się bardziej ,,smart’’. Podobnie jak innowacyjne technologie sterowania, ogrzewania czy zabezpieczeń, sprawiają, że dom staje się atrakcyjniejszy, lepiej wyposażony, bardziej komfortowy na co dzień.

● Łatwość wyboru, montażu, eksploatacji i konserwacji

Wybór poszczególnych elementów tworzących instalację słoneczną jest bardzo szeroki, można także bez problemu zamówić gotowy komplet o określonych parametrach, który wystarczy jedynie zamontować. Instalacja fotowoltaiczna jest przyjazna pod względem konserwacji oraz obsługi. Nie jest wymagająca, komplikująca codzienne życie, gwarantując liczne korzyści.

Schemat pozyskiwania energii słonecznej:

1. Światło słoneczne pada na ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele.
2. Zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, podczas którego światło słoneczne przekształcane jest w prąd stały.
3. Prąd stały zamieniany jest w falowniku na prąd zmienny.
4. Prąd zmienny płynie do naszych gniazdek i zasila sprzęty elektryczne.

Gdzie panele fotowoltaiczne sprawdzą się najlepiej?

Ze względu na wysoką sprawność, ogniwa mono- i polikrystaliczne z powodzeniem mogą być stosowane w instalacjach zbudowanych na dachach domów lub w ogródkach. Zatem każdy kto posiada własny kawałek ziemi, może czerpać korzyści z naturalnego źródła energii także do zasilenia swoich urządzeń domowych.

Zdecydowanym plusem jest możliwość magazynowania nadwyżki energetycznej. W przypadku wyprodukowania zbyt dużej ilości energii płynie ona do sieci elektrycznej, a prosument może później skorzystać z jej 70-80%. Jeżeli ilość wyprodukowanej energii jest zbyt mała prąd pobierany jest z sieci. Warto w trakcie planowania montażu już na wstępie obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej, po to by ilość wyprodukowanego prądu była odpowiednia.

Czy wiesz, że…
ludzie posiadający własną instalację fotowoltaiczną, nazywani są prosumentami, ponieważ oprócz korzystania z energii elektrycznej mogą ją również wytwarzać.